Posvätná rieka Ganga

Autor: Ján Lacko | 1.8.2013 o 23:29 | (upravené 2.8.2013 o 9:16) Karma článku: 3,74 | Prečítané:  1052x

Hindovia po celom svete považujú Gangu, možno najznámejšiu rieku na Zemi, za posvätnú. Pre stúpencov vaišnavskej tradície čo sa týka posvätnosti zaujíma druhé miesto hneď po rieke Jamune, ktorá má priamu súvislosť s Pánom Krišnom.

Sväté vody Gangy pramenia vysoko v zasnežených Himalájach a tečú východným smerom cez pohorie Vindhja. V Iláhábáde sa zlieva s Jamunou a pokračuje stovky kilometrov ďalej na východ, pokiaľ nedosiahne Bengálskeho zálivu.

Svätci a mudrci sa v nej kúpajú po tisícročia, pretože je známa svojou čistotou. Je tomu tak i napriek skutočnosti, že ľudia v rieke perú, hádžu do nej odpadky a vyprázdňujú sa do nej. Aj keď je dnes Ganga vydávaná napospas chemickému odpadu a rôznym znečisťujúcim činiteľom, odborníci trvajú na tom, že jej voda je čistá.

Dr. John Howard Northrup, spoludržiteľ Nobelovej ceny za chémiu v roku 1946, napríklad konštatoval: ,,Vieme, že Ganga je veľmi znečistená. Indovia z nej však aj napriek tomu pijú, plávajú v nej a zjavne bez nejakej ujmy... najskôr rieku sterilizuje bakteriofág (vírus ničiaci baktérie, ktorý sa bežne vyskytuje v kanalizácii).“ Nech už je príčina akákoľvek, Ganga zostáva čistá – a očisťujúca – pre všetkých, ktorí sa kúpu v jej vodách.

Dokonca ešte v roku 1999 profesor Charles Wilcott, uznávaný morský biológ a indológ s istou povesťou, dospel pri skúmaní vody z Gangy k záveru: ,,I keď existujú dôvody, prečo o tom niektorí učenci pochybujú, na vode Gangy je niečo mystického, čo ju odlišuje od bežnej tekutiny s rovnakým či podobným chemickým zložením. Som si istý, že sa v tomto ohľade stretnem s námietkami, ale moje závery týkaujúce sa Gangy odhaľujú výnimočný jav. Skutočne nemôžem súhlasiť s Northrupom, keď tvrdí niečo, čo by dnes bolo považované za nezmysel. Jeho tvrdenia v sebe rozhodne majú nejakú neobyčajnú pravdu.“

 

 

Ganga prichádza na Zem

Podľa starého védskeho kozmologického schématu existujú v tomto vesmíre tri planetárne systémy: vyšší alebo nebeské planéty (nezamieňať s kráľovstvom Boha); stredné planetárne systémy kam patrí i Zem; a nižšie alebo pekelné planéty. Celý vesmír je uzavretý v mohutnom obale o hrúbke milióny kilometrov, za ktorým sa nachádza duchovný svet. Najstaršie tradície tvrdia, že Ganga pochádza z oblasti za obalom hmotného sveta.

Šrímad Bhágavatam rozpráva, že kedysi dávno si kráľ menom Bali podmanil všetky tri planetárne sústavy. Polobohov vypudil z ich nebeských sídiel a prehlásil sa za kráľa nebies. Aditi, matka polobohov, porážka jej synov veľmi zarmútila a dvanásť dní sa postila a modlila k Pánu Krišnovi. Pána jej snaha potešila a súhlasil, že polobohov znovu dosadí na ich miesta tak, že sa bude inkarnovať ako Vámanadéva, trpasličí bráhmanský mních.

Pán Vámanadéva šiel za Balim Maharádžom a požiadal ho iba o tri kroky zeme. Akonáhle Bali s jeho prosbou súhlasil, Vámanadéva dvoma krokmi pokryl celý vesmír, a získal tak späť stratené vlastníctvo polobohov. Keď Vámanadéva urobl druhý krok, palcom urobil dieru do vesmírneho obalu. Niekoľko kvapiek vody z oceánu Kárana vniklo do vesmíru a stala sa z nich rieka Ganga. Ganga sa pokladá za posvätnú a očisťujúcu jednak preto, že pochádza z duchovného sveta, a tiež preto, že sa jej dotkol Vámanadévov palec.

Spočiatku Ganga tiekla iba na nebeských planétach. Potom však slávny kráľ menom Bhagíratha, oddaný Pána Višnua zatúžil, aby Ganga očisťovala Zem, a modlil sa k rieke aby zostúpila. Zosobnená Ganga sa kráľovi Bhagírathovi zjavila a súhlasila, že jeho túžbu splní, avšak pod jednou podmienkou.

,,Až budem padať z neba na povrch Zeme,“ vysvetlila, ,,voda bude mať bezpochyby nesmiernu silu. Kto túto silu zadrží? Ak ma nikto nezastaví, prerazím povrch Zeme a potečiem až dole, na pekelné planéty.“

Ganga požiadala kráľa Bhagíratha, aby našiel niekoho ochotného a schopného jej pád zadržať. Aby kráľ Bhagíratha Gangu uspokojil, začal sa modliť k mocnému Pánu Šivovi a prosil ho, aby padajúcu Gangu zachytil na svojej hlave. Pán Šiva súhlasil.

Od tej doby drží Pán Šiva Gangu na hlave a jej posvätná voda steká na Zem. Jedna z himalájskych hôr a ľadovec, z ktorých Ganga vyteká, stále nesú meno kráľa Bhagírathu.

Vo védskej literatúre sa uvádza, že každý, kto sa vykúpe v Gange, sa zbaví všetkého hmotného znečistenia a je hodný oslobodenia v tomto živote. Potom sa môže vrátiť do večného duchovného sveta, odkiaľ pochádza i Ganga.

 

 

Ganga dopadá na hlavu Pána Šivu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.


Už ste čítali?